Пресврт победа на Англија против Швајцарија, Ирска и Белгија ремизираа

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез, прв пат во кариерата една трка ќе стартува од пол-позицијата. Мексиканецот, ги изненади конкурентите, со најбрзиот круг во пресрет на трката за Големата награда на Саудиска Арабија.

Перез, во последниот круг од третата квалификациска сесија, ја доби битката со возачите на Ферари. Мексиканецот во квалификациите го забележа најбрзото време 1:28.200 минути.

Перез за 25 илјадити делови од секундата беше побрз од Шарл Леклер (Ферари). Колегата на Леклер, Карлос Саинц траката ќе ја започне од третото место. Веднаш до него ќе стартува Макс Ферстапен.

Актуелниот првак се жалеше на гумите во третата квалификациска сесија.

Во третиот ред се Естебан Окон од Алпин и Џорџ Расел од Мерцедес. Најдобрите десет на стартот ги комплетираа Фернандо Алонсо (Алпин), Ватери Ботас (Алфа Ромео), Пјер Гасли (Алфа таури) и Кевин Магнусен (Хас).

Квалификациите во Џеда ги обележаа Луис Хамилтон и Мик Шумахер.

Синот на легендарниот Михаел Шумахер имаше страотен судир, го уништи болидот, за среќа тој од тој инцидент излезе без повреди.

Од друга страна Хамилтон, не успеа да влезе во втората сесоја. Британецот ќе стартува од 16.место. Последен пат Хамилтон не влегол во вториот круг, во 2017 година, но тогаш поради грешка и излетување од патеката.

Трката за Големата награда на Саудска Арабија утре ќе започне во 19 часот.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...