Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува Албанската пошта.
Како што соопштија од Службата за информирање на Претседателството, двајцата шефови на држави ќе одржат средба на 7 јуни, по што ќе следи проширена средба на претставници на делегацијата.

На крајот на средбата е планирана и медиумска конференција.

„Во центарот на разговорот ќе биде потребата од натамошно унапредување на билатералните односи, особено во однос на прашањата за економската соработка и електронското владеење, но и настаните во регионот на Западен Балкан, европската интеграција на Албанија и земјите од овој регион, како и како влијанието на руската воена агресија врз Украина, Естонија и регионот на балтичките земји, но и врз Западен Балкан“, се наведува во соопштението.

На 9 јуни, двајцата претседатели ќе присуствуваат на заедничка сајбер вежба на експерти од Естонија, Албанија, Црна Гора и Северна Македонија.

Естонскиот претседател ќе има и други средби со високи албански претставници, а се очекува да го посети и градот Берат.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...