Претседателот на Туркменистан одлучи да ја предаде власта… на син му

Вон сите очекувања, на неколку дена пред 15-годишницата на власт, претседателот Гурбангули Бердимухамедов објави вонредни претседателски избори во Туркменистан на кои ќе се кандидира син му.

Порачувајќи дека е време младите во земјата да ја преземат власта и да го водат Туркменистан, 64-годишниот претседател побара, а горниот дом на туркменистанскиот парламент со стоечка овација му одобри, предвремени претседателски избори.

Седницата беше на свикана на 11 февруари на три дена пред неговото доаѓање на власт во земјата пред 15 години. Три дена подоцна, на 14-ти, Сердар Бердимухамедов, објави дека има намера да се кандидира на претседателските избори.

Татко му, Бердимухамедов постариот, претходните 3 претседателски избори ги доби со 89,07% од гласовите (2007), 97% (2012) и 97,69% (2017).

Симболиката на 11 февруари е што тогаш беше годишнината откако Сердар беше именуван за прв човек на Врховната комора, член на државниот Совет за безбедност и заменик премиер. Неколку месеци претходно, во септември, Сердар наполни 40 години, минимумот потребен за кандидирање за претседател во Туркменистан.

Седницата на која беа објавени изборите беше свикана на тема „Туркменистан во следните 30 години“. Иако никогаш не спомена дека целосно ќе се повлече од власта, дури и кога зборува за „отворање на патот за младите лидери“, неговата партија за претседателските избори го номинираше Сердар. Технички Бердимухамедов од 2013 не е член на Демократската партија, меѓутоа таа го кандидира на секои избори. Во април минатата година Гурбангули едногласно беше избран и за претседател на Горниот дом на Парламентот (Халк Маслахатја).

Туркменистан официјално има уште две регистрирани партии: Партијата на индустријалци и претприемачи; и Земјоделската партија.

Во извештајот на Фридом Хаус од 2021, Туркменистан имаше резултат 2 од нула до 100. Кај „политички права“ имаше нула.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...