Презентација на првата Мијаваки шума на Институтот за патофизилогија и нуклеарна медицина

Презентација на првата Мијаваки шума во државата (мали урбани шуми кои даваат трипати повеќе зеленило од вообичаените насади) ќе се одржи денеска во дворот на Институтот за патофизиологија и нуклеарна медицина (ИПНМ) во Скопје. Како што соопшти Институтот, таа е донација на невладината организација „Зелена планета за сите“.

Во посета на Институтот ќе дојде амбасадорот на Јапонија, Хиронори Савада, кој ќе присуствува на настанот и ќе направи увид во донирана опрема – ехо-апарат кој се користи веќе две години и кој придонесе за поголема достапност на методата за контроли кај пациентите со заболувања на штитната жлезда за 30 %, соопштија од Институтот.

Инаку, Институтот претставува најголема институција во областа на нуклеарната медицина и тироидологијата со повеќе од 15.000 пациенти годишно. Ултразвучната дијагностика е од непроценливо значење кај пациенти со нодозна струма, особено за следење пациенти оперирани од тироиден карцином, за што се создадоа подобри услови со реализирање на „Проект за подобрување на болничката средина на Институтот за патофизиологија и нуклеарна медицина во Скопје преку набавка на современ ултразвучен колор доплер-систем“. Вредноста на јапонската донацијата беше околу 23.000 евра, а се реализира во текот на 2020 година. Поради рестриктивните мерки поврзани со пандемијата, беше одложена посетата на Институтот од страна на донаторот односно амбасадорот на Јапонија во РСМ.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...