Принцот Хари може да ја ТУЖИ британската полиција: Кралското семејство им намигна, тие го оставија без заштита!

Принцот Хари може да го тужи Министерството за внатрешни работи во Високиот суд затоа што му ја ускратил полициската заштита во Британија.

Добро е познато дека сите членови на кралското семејство имаат целосна полициска заштита. Принцот Хари го имаше истото додека не одлучи да се повлече од своите должности во 2020 година.

Одлуката на тогашната британска влада беше дека војводата од Сасекс не може да ужива во тоа дури и ако сам ги подмирува трошоците.

Иако никој не веруваше дека овој случај ќе стигне до судот, принцот Хари реши да ја остави работата во рацете на адвокат. Сега судијата на Високиот суд одобри дел од барањето на Хари за судска ревизија на одлуката на Министерството за внатрешни работи во февруари 2020 година.

Одлуката објавена на веб-страницата на судот, сепак, укажува дека неочекуваната дозвола е дадена само по неколку основи, а не сето она што го побара адвокатскиот тим на принцот.

Имено, судот дал дозвола за судска проверка со образложение дека принцот требало да биде информиран за безбедносната политика на МВР пред да донесе одлука да му се одземе полициска заштита.

Додека процесот е во тек, министерството соопшти дека нема да коментира за овој правен процес.

– Заштитниот безбедносен систем на британската влада е ригорозен и пропорционален. Наша долгогодишна политика е да не даваме детални информации за тие аранжмани, бидејќи тоа може да го загрози интегритетот на поединецот и да влијае на неговата безбедност – изјави кусо полицискиот портпарол

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...