Продолжува дијалогот меѓу МОН и СОНК

Разговорите застанаа по владиниот предлог за 12-процентно зголемување на платите за наставниците и вработените во градинките. Се бара и решение дали и за колку ќе се продолжи учебната година поради штрајкот.

По мирувањето поради Првомајските празници, продолжува дијалогот меѓу Министерството за образование и СОНК, со медијација.

Разговорите застанаа по владиниот предлог за 12-процентно зголемување на платите за наставниците и вработените во градинките. Се бара и решение дали и за колку ќе се продолжи учебната година поради штрајкот.

Од Државниот испитен центар, пак ја чекаат конечната одлука на министерот за образование за колку дена ќе се продолжи рокот за полагање на практичниот дел од матурскиот испит, кој поради штрајкот на наставниците не успеаја да го положат околу 1.600 матуранти.

Средношколците собираат потписи со барање за укинување на државната матура оваа учебна година.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...