ПРОНАЈДЕН ЖИВ ЕДЕН ОД ДВАЈЦАТА ИСЧЕЗНАТИ МАКЕДОНЦИ НА ХАЛКИДИКИ ПО 18 ЧАСА ВО МОРЕТО

Еден од двајцата македонски државјани кои исчезнаа вчера во морето кај Посиди, Халкидики, е пронајден жив, објавија грчките медиуми. 30-годишникот е пронајден околу 11.30 часот по македонско време, по 18 часа во морето, откако бил забележан од хеликоптер на грчката армија кој што учествуваше во потрагата.

Веднаш бил известен брод и посадата на бродот го спасила 30-годишникот и го однела во пристаништето Неа Скиони, а оттаму е префрлен во болница. Грчките власти велат дека е во релативно добра состојба.

Тројца македонски државјани на возраст од 25, 28 и 30 години, вчера исчезнаа во морето откако беа повлечени од силните струи. 25-годишникот брзо беше најден од грчките служби и е во добра состојба. Тројцата дошле на Халкидики да прослават роденден на еден од нив.

Потрагата по 28-годишникот продолжува.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...