Пронајдени остатоци од исчезнатиот невидлив ловец Ф-35: Исчезнувањето откри тајна – што се случувало изминатите шест недели?

мериканските воени претставници пронајдоа остатоци од воен авион Ф-35. Авионот исчезна во неделата попладне откако пилотот се катапултираше над Јужна Каролина и падна со падобран на безбедно.

Властите соопштија дека ги откриле остатоците од авионот вреден 100 милиони долари во руралниот округ Вилијамсбург, два часа североисточно од воздухопловната база Чарлстон. Се бара од јавноста да помогне во пронаоѓањето на авионот. Во соопштението од понеделникот, воените претставници рекоа дека остатоците биле пронајдени „два часа североисточно од заедничката база Чарлстон“.

„Потврдено е дека се пронајдени остатоци од исчезнатиот авион“, изјавил за Би-Би-Си воен портпарол на базата.

Несреќата моментално е под истрага и не можеме да соопштиме дополнителни детали“, исто така е наредено, пренесува Дневник.хр. Од јавноста е побарано да се држи подалеку од областа за иследниците да можат да ја завршат својата работа.

Борбениот авион бил оставен во режим на автопилот кога пилотот се катапултирал, рече портпаролот, додавајќи дека можеби бил во воздух некое време, што го отежнува неговото откритие.

„Електрониката веројатно не работеше и веројатно затоа војската повеќе не можеше да ја следи локацијата на авионот. „Можно е авионот да продолжил да лета откако пилотот се катапултирал, но тоа е крајно малку веројатно поради оштетувањето што се случува по исфрлањето на седиштето и промената во аеродинамиката“, рече портпаролот.

Пилотот кој се катапултирал е пренесен во болница и е во стабилна состојба. Уште еден Ф-35 кој леташе во исто време безбедно се врати во базата.

Заедничката база Чарлстон објави на X барајќи помош од јавноста за лоцирање на авионот. Барањето предизвика потсмев на интернет и критики од политичарите.

Ненси Мејс, републиканска конгресменка од Јужна Каролина, праша на X: „Како по ѓаволите го изгубивте F-35? Како тоа нема уред за следење и бараме од јавноста, што, да го најде млазот и да го предаде?“

Авионот е стелт млаз – што значи дека неговата воздушна рамка, сензори и системи се дизајнирани да работат неоткриени од непријателските радари. Доколку авионот летал кон однапред планираните точки, местото на несреќата може да се одреди според тоа кога ќе остане без гориво.

Познатата брзина и висина во моментот на исфрлање, како и колку гориво останало, можеле да ја одредат неговата локација со едноставна математичка вежба.

Се вели дека исчезнатиот авион е трета „несреќа од класа А“ во изминатите шест недели – категорија на инциденти што предизвикува штета од над 2,5 милиони долари. Не беа соопштени детали за претходните инциденти и што се случило, армијата засега молчи за тоа.

Во август, тројца маринци загинаа во несреќа во која учествуваше авион со навалување со роторот Osprey, а друг маринец загина кога неговиот авион се урна за време на вежбање во близина на Сан Диего.

Во 2018 година, американската војска привремено ја приземји целата своја флота од авиони Ф-35 по несреќата во Јужна Каролина.

 

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...