Протест во Приштина против задолжителното вакцинирање

Неколку десетици граѓани денеска излегоа на протест во главниот град на Косово, против одлуката на Владата за задолжително вакцинирање против Ковид-19.

Организаторите на протестот најавија дека владината одлука за сертификати за примени вакцини ќе ја дадат на Уставен суд, затоа што сметаат дека таа е нелегитимна и ги загрозува човековите права и слободи.

– Премиерот го однесе во мрак населението и не сака никого да слуша. Не се почитуваат нашите права и според Уставот ова е кршење на нашите права. Затоа, нема да дозволиме насилно да бидеме боцкани, а нема да дозволиме ниту нашите деца да ги вакцинираат, изјави Арианит Сламнику, еден од организаторите на протестот.

Тој најави дека жалбата против последните владини одлуки, од август годинава, за приложување ковид сертификати, негативни РТ-ПЦР тестови или докази за прележана зараза при учество во одредени јавни активности, ќе ја поднесат во Уставен суд во текот на утрешниот ден.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...