Протести во Албанија, се бара безбедност на плажите

Под слоганот „(Неа) не ја уби брод, туку државата“, илјадници Албанци во четвртокот побараа оставка од шефот на полицијата, министерот за туризам, министерот за внатрешни работи и премиерот – и побараа поголема заштита на плажите. На протестот беа присутни и опозициски политичари.

Седумгодишното дете загина во вторникот откако било удрено од глисер управуван од полицаец што во моментот не бил на должност.

Смртта ја шокираше земјата во која многумина бараат поголема безбедност на плажите.

Полицијата, во вторникот ги отпушти си вработени во командниот синџир на локалната Дирекција за граница и миграција на Валона поради „неприменување дополнителни мерки за спречување инциденти со пловила во крајбрежните области“.

Премиерот Еди Рама, сепак, ја отфрли загриженоста на јавноста, велејќи дека „до вчера ова беше најсигурната летна сезона“.

Минатиот месец, во близина на Драч загина 18-годишно момче додека се обидуваше да го спаси својот петгодишен брат и неговиот пријател од давење. Брачна двојка минатиот месец, исто така, била удрена од глисер на плажата Јал.

 Фото: Ненси Богдани/БИРН

Фото: Ненси Богдани/БИРН

Фото: Ненси Богдани/БИРН

Фото: Ненси Богдани/БИРН

 

Фото: Ненси Богдани/БИРН

Фото: Ненси Богдани/БИРН

Фото: Ненси Богдани/БИРН

 

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...