Прва објава на Дритан Абазовиќ откога стана премиер на Црна Гора


Европската унија го поздрави формирањето на новата влада во Црна Гора и изрази очекување дека тоа ќе ја врати политичката и институционалната доверба што и е потребна на земјата.

Портпаролката на Европската комисија Ана Писонеро рече дека Унијата со нетрпение очекува „да работи со сите политички актери и институции во спроведувањето на реформите поврзани со ЕУ, во конструктивен дух и во согласност со огромните очекувања на црногорските граѓани за напредок во процесот на пристапување во ЕУ. ”

„Многу го цениме доследниот резултат на Црна Гора за 100% усогласеност со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и среќни сме што Црна Гора ќе продолжи да стои на истата страна со ЕУ“, рече Писонеро за RTCG.

Брисел, исто така, ја поздравува најавата дека стратешкиот приоритет на новата влада е забрзување на преговорите за пристапување на земјата во ЕУ преку зајакнување на владеењето на правото и спроведување на економските реформи, со фокус на борбата против корупцијата, поодржлив економски развој и заштита на животната средина.

„Ја охрабруваме Црна Гора да го извлече максимумот од Економскиот и инвестицискиот план за Западен Балкан. „ЕУ ќе продолжи да стои на страна на Црна Гора и да ја поддржува во овој потфат“, заклучи Писонеро.

Формирањето на новата влада на Твитер го поздрави и амбасадорката на ЕУ во Црна Гора Оана Кристина Попа.

„Очекуваме да работиме со сите политички актери и институции за да постигнеме напредок во европските реформи, во конструктивен дух и во согласност со огромните очекувања на црногорските граѓани да напредуваат во процесот на пристапување во ЕУ. „Многу ја цениме доследноста на Црна Гора во 100% усогласување со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и се радуваме на фактот дека Црна Гора ќе продолжи да стои на иста страна со ЕУ“, рече Попа.

ТОП ВЕСТИ

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...