Првиот руски разузнавач ги обвини Вашингтон и Варшава дека планираат поделба на Украина


Фото: Принтскрин

Шефот на руското разузнавање денеска ги обвини САД и Полска дека планираат да добијат сфера на влијание во Украина, што е најсилниот сигнал од Москва дека војната може да заврши со присилна поделба на Украина меѓу Западот и Русија.

Сергеј Наришкин, началникот на руската служба за надворешно разузнавање (СВР), цитираше необјавени разузнавачки информации кои, како што рече, покажуваат дека САД и Полска, сојузниците на НАТО, подготвуваат заговор да вратат полска контрола врз дел од западна Украина.

– Според разузнавачките информации добиени од Руската служба за надворешно разузнавање, Вашингтон и Варшава работат на планови за воспоставување строга воена и политичка контрола на Полска врз нејзините историски имоти во Украина – наведува Наришкин во ретката изјава објавена од СВР.

Како што објасни, првата фаза на „повторното обединување“ треба да биде влегувањето на полските трупи во западните региони на Украина под слоганот за нивна „заштита од руска агресија“.

ТОП ВЕСТИ

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...

Русите се радуваат дека уништиле тенк Леопард 2, но погодиле напуштен комбајн

Во очај да покаже какви – такви резултати од бојното поле, соочено со постојани загуби и сé поострите критики од домашните милблогери, а...