Пукање во близина на училиште во Вашингтон, повредени се четири лица

Вооружен маж пукал во станбена зграда во близина на елитното училиште во главниот град на САД, Вашингтон, во петокот и ранил четири лица, а потоа сам си го одзел животот непосредно пред полициската рација.

Полицијата соопшти дека осомничениот, Рејмонд Спенсер (23) од предградието на Ферфакс во Вирџинија, првично бил идентификуван од видеото што го објавил на социјалните мрежи.

Неколку часа пред објавувањето на видеото, полицијата објави билтен со фотографии од Спенсер, во кој пишувало дека го бараат како „лице важно за истрагата“.

Очевидец претходно за локалната телевизија WUSA-TV изјавил дека слушнал истрели кои траат околу една минута и дека видел жена како истрчува од зградата, која се чини дека била погодена во пукањето, а по неа трчале други луѓе, кои очигледно биле ранети, пренесува Ројтерс.

Тој рече дека видел други луѓе на улица како се кријат зад паркирани автомобили и покажуваат кон балконот, каде што најверојатно се посомневале дека има пукање.

Полицијата на Твитер објави дека на лице место се пронајдени три повредени лица, но нивната состојба не е опишана.

Полицијата на округот Колумбија ги повика жителите во близина на местото на пукањето да се засолнат на безбедно место и соопштија дека присуството на нејзини припадници е поголемо во тој дел.

Престрелката се случила во северозападниот дел на градот, област за која локалните медиуми велат дека е во близина на училиштето Едмунд Бурк, подготвителна академија за приватен колеџ.

Универзитетот во Колумбија, кој исто така е во близина, објави на Твитер дека неговиот кампус е затворен.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...