Путин ја прифатил поканата, ќе присуствува на самитот на Г20


Рускиот претседател Владимир Путин ја прифатил поканата за самитот на Г-20 што во ноември ќе се одржи на индонезискиот остров Бали.

Според агенциите, Путин ова му го потврдил на индонезискиот претседател Џоко Видод. Вчера претседателот на Украина Володимир Зеленски најави дека ќе оди на самитот на Г20 на покана на Видод, иако таа земја не е членка, пишува Си-eн-eн.

„Синоќа разговарав телефонски со рускиот претседател, кој изрази благодарност за поканата за самитот на Г-20 и го потврди неговото доаѓање“, изјавил Видод.

Претседателот на Индонезија посочил дека во разговорот со Путин разговарале за важноста од постигнување мировен договор со украинското раководство и итен прекин на конфликтот.

„Индонезија сака да ги обедини Г20. Не дозволувајте да се распадне. Мирот и стабилноста се клучни за закрепнувањето и развојот на светската економија“, изјавил тој.

Американскиот претседател Џо Бајден и неговите советници дебатираат како да пристапат на самитот откако домаќинот го потврдил доаѓањето на рускиот претседател Владимир Путин.

Бајден рече дека Русија треба да биде исфрлена од Г20. Високи членови на неговата администрација ги напуштија настаните на Г20 на кои присуствуваа руски делегати. Со Индонезија, која е домаќин на самитот, се разговараше за засилена осуда на Русија, како и за тоа како да се пристапи кон ситуацијата.

Но, се уште нема одлука за евентуален бојкот на самитот, кој ќе се одржи за шест месеци.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...