Путин: Ако можеше Косово да стане независно, можат и Доњецк и Луганск

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, и премиерот Албин Курти отпатуваа за САД за да присуствуваат на погребот на поранешната државна секретарка Медлин Олбрајт.

Двајцата заминале во САД на покана од семејството Олбрајт, се наведува во соопштението од кабинетот на Османи, во кое Олбрајт се нарекува голема пријателка на Косово.

Се додава дека Османи и Курти за време на престојот во Вашингтон ќе имаат средби со американски претставници.

Олбрајт ќе биде погребана утре, 27 април, во Вашингтон, а на погребот, како што е најавено, ќе зборува и американскиот претседател, Џо Бајден.

На погребот ќе присуствуваат и поранешниот американски претседател Бил Клинтон и неговата сопруга Хилари, а предвидено е пред присутните да се обратат и трите ќерки на Медлин Олбрајт.

На погребот ќе може да присуствуваат само оние што добиле поканат поради безбедносни мерки.

Олбрајт почина на 23 март на 84-годишна возраст.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...