Путин: Ако Украина се обиде да го врати Крим, ќе има војна меѓу НАТО и Русија

Ако Украина се обиде насилно да го врати Крим, ќе дојде до воена конфронтација меѓу Русија и Алијансата, рече Путин.

Тој синоќа изјави дека во доктриналните документи на Украина стои дека Русија е нејзин противник и дека е можно враќање на Крим со воени средства, пренесе Интерфакс.

Русија сè уште се обидуваaт да ја умират тврдејќи дека НАТО е чисто одбранбен сојуз, но граѓаните на многу земји сами видоа колку е тоа вистина, рече Путин на заедничката прес-конференција по разговорот со неговиот француски колега Емануел Макрон, пренесе Спутник.

„Тоа се Ирак, Либија, Авганистан и голема воена операција против Белград без одобрение на Советот за безбедност на ОН, што е далеку од она што може да го направи една мирољубива организација“, потсети рускиот лидер.

Тој рече дека Русија е означена како противник во воената стратегија на Алијансата.

„Меѓу другото, не можеме да го игнорираме ова: Во воената стратегија на НАТО за 2019 година, Русија директно беше наречена главна безбедносна закана и противник. НАТО не означи како противници. Во исто време, се приближуваше со својата воена инфраструктура сè до нашите граници“, истакна Путин.

Тој додаде дека се игнорирани главните грижи на Русија, кои беа наведени во предлозите за безбедносни гаранции.

Според него, Киев продолжува да ги игнорира „сите можности за мирно обновување на територијалниот интегритет на земјата преку директен дијалог со Доњецк и Луганск“.

Рускиот претседател е убеден дека нема алтернатива за договорите од Минск во решавањето на ситуацијата во Украина.

„Што се однесува до договорите од Минск, дали се живи, дали имаат некаква перспектива или не, мислам дека едноставно нема друга алтернатива“, нагласи Путин.

Путин го привлече вниманието на двосмислената позиција на властите во Киев, кои „некогаш велат дека ќе ги почитуваат (договорите), понекогаш велат дека тоа ќе ја уништи нивната земја.

„Актуелниот претседател на Украина, Владимир Зеленски, неодамна изјави дека не му се допаѓа ниту една точка од тие договори од Минск. Сакале или не, тоа е тоа. Тие мора да се реализираат, нема друг начин“, додаде рускиот претседател.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...