Путин ќе се сретне со Раиси и Ердоган во Техеран, соопшти Кремљ

Рускиот претседател Владимир Путин ќе отпатува во Техеран за да се сретне со своите турски и ирански колеги како дел од таканаречениот формат на разговори во Астана поврзани со Сирија, соопшти Кремљ. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека Путин на 19 јули ќе разговара со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и со иранскиот претседател Ибрахим Раиси, во второто патување на рускиот лидер во странство од почетокот на инвазијата на Москва врз Украина.

Русија, Иран и Турција одржаа повеќе рунди разговори, првично во главниот град на Казахстан, Астана, за напорите да се стави крај на граѓанската војна во Сирија и да се стабилизира владата во таа земја. Иран и Русија се цврсти поддржувачи на сирискиот претседател Башар ал-Асад, додека Турција повика на негово соборување и ги поддржува опозициските борци.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...