Путин и Џинпинг лично му ја честитаа изборната победа на Вучиќ


Србија

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, во телефонски разговор му честита на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, за убедливата победа на претседателските избори и за многу значајната победа на СНС на парламентарните избори. Путин притоа на Вучиќ му посака среќа и успех на одговорната функција шеф на државата и напредок на Србија во следните пет години, со убедување дека Србија и Русија ќе ги зачуваат вистинските пријателски односи. Претседателот Вучиќ се заблагодари за честитките и рече дека Република Србија ќе продолжи да ја води политиката на европскиот пат, притоа зачувувајќи ги своите искрени и традиционални пријателски односи со Руската Федерација.
Двајцата претседатели ги анализираа економската состојба и билатералните односи во областа на енергетиката и трговијата, кои бележат раст во 2021 година и првите два месеца од 2022 година, што е добар знак за успешна соработка. Претседателот Вучиќ го информира претседателот Путин за тешкотиите со кои се соочува Србија при увозот на сурова нафта и изрази уверување дека раководството на „Гаспромњефт“ и Република Србија, како и партнерите од ЕУ, ќе најдат излез од таквата ситуација.

Конечно, претседателот Путин го информира претседателот Вучиќ за настаните во Украина и за причините поради кои Русија беше водена во спроведувањето, како што рече претседателот Путин, на операциите во Украина, а претседателот Вучиќ се осврна на веќе добропознатите позиции и заклучоци на Советот на претседателот Путин, националната безбедност, изразувајќи надеж дека конфликтот во Украина ќе заврши што е можно поскоро.
И кинескиот претседател Си Џинпинг му честита на Александар Вучиќ за неговиот реизбор за претседател на Србија. Тој во пораката посочи дека во последните години сеопфатното стратегиско партнерство меѓу Кина и Србија одржува силен развоен момент, при што двете страни забележале силна политичка меѓусебна доверба и плодна билатерална практична соработка.
Соочени со големи глобални промени, кои не се видени цел век, двете страни цврсто се почитуваат, се третираат една со друга како еднакви и се здружуваат во градењето заедница со заедничка иднина за човештвото, давајќи позитивен придонес за меѓународната еднаквост и правда – рекол кинескиот претседател.
Тој исто така рекол дека му придава големо значење на развојот на кинеско-српските односи и дека негува добри работни односи и пријателство со претседателот Вучиќ.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...