Путин – Макрон: Москва и Париз ја делат загриженоста за безбедноста на Европа


фото: Фејсбук

Рускиот претседател, Владимир Путин, на почетокот на средбата со својот француски колега Емануел Макрон му порача дека Москва и Париз имаат заедничка загриженост за безбедносната ситуација во Европа.

Путин исто така му рекол на Макрон дека видел како француските власти прават напори за решавање на безбедносните прашања во Европа, вклучително и кризата во Украина.

Макрон, пак, му рекол на Путин дека и на Европа и на Русија им е потребен корисен одговор за ставање крај на тензиите за Украина.

– Корисен одговор е одговор што, се разбира, ни овозможува да избегнеме војна и да изградиме доверба, стабилност, видливост – му рекол Макрон на Путин за време на разговорите во Кремљ за украинската криза.

Францускиот претседател пристигна во Москва на средба со претседателот Путин, на која разговараа за украинската криза.

Макрон изрази умерен оптимизам пред разговорите со Путин.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...