Путин му го кажаа на Ердоган условот за прекин на специјалната воена операција

Рускиот претседател Владимир Путин за време на телефонскиот разговор го информирал турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган за руската специјална операција за заштита на Донбас, а исто така детално ги објаснил главните цели и задачи поставени, соопшти прес-службата на Кремљ.

Рускиот претседател најави дека е можно прекинување на специјалната операција само доколку Киев престане да се бори и ги исполни барањата на Русија.

Путин нагласи дека руската специјална операција во Украина се одвива според планот и во согласност со распоредот.

„Потврдена е подготвеноста на руската страна за дијалог со украинските власти и со странските партнери со цел да се реши конфликтот“, се вели во соопштението.

За време на разговорите, Путин го привлече вниманието на Ердоган на фактот дека сите обиди на Киев да го одложи преговарачкиот процес немаат перспектива.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...