Путин: На ​​Запад инфлацијата ја нарекуваат со моето име


Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска потпиша указ за воведување санкции против поединци, меѓу кои и рускиот претседател, Владимир Путин.

Во указот се наведени лицата против кои се воведуваат санкции, а на прво место е рускиот претседател.

На списокот се и рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рускиот премиер, Михаил Мишустин, рускиот министер за внатрешни работи, Владимир Колокољцев и други руски претставници.

Како што е наведено, санкциите се наметнуваат на неодредено време.

Списокот на мерки вклучува одбивање и укинување на визите, примена на други забрани за влез на територијата на Украина, конфискација на државни награди на Украина, блокирање на имот на територијата на Украина, доколку го има, ограничување на трговските операции, спречување на повлекување капитал од Украина…

Се воведуваат санкции и за 236 руски универзитети.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...