Путин планирал да ја освои Украина за само неколку дена? Руски шпиони влегле во земјата

Новинската агенција „Ројтерс“ ги објави резултатите од големата истрага за плановите на Владимир Путин да ја освои Украина. Тие објавија докази дека долго пред почетокот на инвазијата, Кремљ започнал операција за вметнување на своите тајни агенти во државниот апарат на Украина.

Путин веруваше дека ќе му требаат неколку дена и помала воена сила за да го собори Зеленски од власт. Петмина набљудувачи запознаени со подготовките на Кремљ за војна, изјавија за „Ројтерс“ дека Владимир Путин и неговите најблиски соработници верувале дека на Русија ќе ѝ треба само мала воена сила и неколку дена за да ја собори владата на украинскиот претседател Владимир Зеленски и да ја преземе контролата врз Украина.

Алексеј Данилов, генерален секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, изјави дека пред инвазијата Русија имала шпиони во украинската војска, безбедносните служби и полицијата. Друг извор изјави за „Ројтерс“ дека агентите на Путин биле испратени во нуклеарната централа во Чернобил минатата година за да ги поткупат украинските власти и да подготват се што е потребно за да ја преземат централата без борба.

Успиените агенти чекаат знак

Според судските документи и изјавите на сведоците, шефот на украинската безбедност во Чернобил, Валентин Витер, е во притвор и под истрага за прекршување на должноста. Според информациите од предистражните документи, Витер е осомничен и за предавство, иако неговиот адвокат вели дека ова обвинение е неосновано.

Извори запознаени со плановите на Кремљ изјавија за „Ројтерс“ дека Москва очекува да активира цела серија т.н. успиени агенти сместени во безбедносниот апарат на Украина. Тие, исто така, ги потврдија претходните извештаи дека Путин планира да го назначи прорускиот хотелиер Олег Царев да ја води проруската влада во Киев откако Зеленски беше соборен од власт.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...