Путин: Руската воздушна одбрана го крцка украинското оружје како ореви


Северна Кореја тестираше осум балистички ракети во водите во близина на нејзиниот источен брег, продолжувајќи ги провокативните демонстрации со оружје оваа година, соопшти утрово јужнокорејската војска.

„ Нашата армија откри лансирање на осум балистички ракети со краток дострел од секторот Сунан во Пјонгјанг во правец на Источното Море“, соопшти Здружениот началник на Генералштабот на армијата на Јужна Кореја, пренесува АФП.

Ракетите биле лансирани во интервали од 30 минути, соопшти јужнокорејската војска.

Ова беше 18-то севернокорејско лансирање ракета оваа година, при што Пјонгјанг, исто така, ја спроведе првата демонстрација на интерконтинентални балистички ракети по речиси пет години.

Ким Џонг Ун се обидува да го зајакне статусот на Северна Кореја како нуклеарна сила со цел да преговара за економски и безбедносни отстапки од силна платформа, според АП.

Денешното лансирање ракета доаѓа по тридневните големи заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја.

Ова беа први воени вежби на двете земји откако новиот јужнокорејски претседател Јун Сук-јеол ја презеде функцијата на почетокот на мај, кој вети построга политика кон Пјонгјанг и први во кои носачот на авиони учествуваше од ноември 2017 година.

Северна Кореја долго време протестираше против овие заеднички вежби, сметајќи дека тие се генерална проба за инвазијата.

Јужнокорејски и американски официјални лица велат дека има знаци дека Северна Кореја ги продолжува подготовките на својата локација за нуклеарни тестирања во североисточниот град Пунг-ри и се подготвува да ја изврши првата нуклеарна проба од септември 2017 година.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...