Путин: Санкциите создаваат проблеми, но Русија има можности за алтернативни решенија


Фото: Кремљ

Рускиот претседател Владимир Путин учествуваше на виртуелен состанок за економски и развојни прашања на арктичките територии на Русија и рутата на Северното Море.

– Реализацијата на проектите во арктичката зона на Руската Федерација не може да се одложи поради притисокот на санкциите, напротив, неопходно е да се зголеми темпото на нивно спроведување – рече Путин, а пренесе руската агенција ТАСС.

– Сега, земајќи ги предвид различните надворешни ограничувања и притисоци од санкции, мора да посветиме посебно внимание на сите проекти и планови поврзани со Арктикот. Не одложувајте ги, не тргајте ги настрана – додаде тој.

Тој рече дека задачите на Русија на Арктикот првенствено се однесуваат на социјалната сфера и дека „најчувствителните прашања за граѓаните секогаш треба да бидат во центарот на вниманието на властите“.

– И во екстремни услови на Арктикот, зборуваме за здравје, човечка безбедност, животна поддршка за цели градови и населби – рече Путин.

Тој особено се осврна на западните санкции и последиците од тие санкции, иако директно не се осврна на ситуацијата во Украина.

Тој наведе дека сега „како резултат на акциите на непријателските земји се прекинати голем број транспортни и логистички синџири“ и дека некои странски компании „не ги исполнуваат договорните обврски или не ги исполнуваат во целост“.

– Секако, во сегашната ситуација тоа ни создава одредени тешкотии, но ги имаме сите ресурси и сите можности брзо да најдеме алтернативни решенија и дополнително да ја зајакнеме нашата независност од надворешни фактори на долг рок. Исклучително важна задача – рече Путин.

Но, рускиот претседател му се обрати на Западот, велејќи дека „одбивањето на нормална соработка на западните земји со Русија подеднакво им наштети на европските земји и на САД“.

Путин рече дека, иако Русија е оштетена од западните санкции, таа отвори „нови можности за испраќање енергетски ресурси во земјите каде што тие ресурси се навистина потребни“.

Русија воведува и реципрочни санкции против 398 пратеници на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес и 87 канадски сенатори, пренесе агенцијата Интерфакс, цитирајќи го руското Министерство за надворешни работи.

Министерството соопшти дека овој потег уследи откако Вашингтон објави санкции против 328 членови на руската Дума минатиот месец.

Интерфакс додава дека Русија планира наскоро да објави дополнителни санкции како одговор на американските санкции.ее

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...