Путин: Во нуклеарна војна нема победници и таква војна никогаш не треба да се започне

Во нуклеарна војна не може да има победник и таква војна никогаш не треба да се започне, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

„Како земја потписничка на Договорот за неширење нуклеарно оружје и еден од неговите гаранти, Русија постојано се придржува до словото и духот на Договорот“, рече Путин во писмото упатено до учесниците на договорната конференција во Њу Јорк, соопшти Кремљ.

„Ние тргнуваме од фактот дека не може да има победник во нуклеарна војна и дека никогаш не треба да се започне и се залагаме за еднаква и неделива безбедност за сите членови на светската заедница“, рече претседателот на Русија, пренесе Танјуг.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...