Путин во Техеран на средба со Ердоган и Раиси

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Техеран ќе има средба со иранскиот и турскиот колега Ебрахим Раиси и Реџеп Таип Ердоган. „Во Техеран ќе се одржи состанок на лидерите на државите кои служат гаранти за мировниот процес во Астана“, изјави портпаролот на Кремљ Дмитри Песков, наведувајќи дека претседатлите ќе се одржат и билатерални средби.

Политичкото решение во Сирија го иницираа Русија, Турција и Иран, трите земји кои исто така дејствуваа како гаранти на сирискиот мировен процес, со вклучени владини претставници од Дамаск и членови на сириската опозиција. Првите преговори се одржаа во Астана, тогашниот главен град на Казахстан, во јануари 2017 година.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...