Путин воведе санкции за непријателските земји


Фото: Кремљ

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за воведување визни ограничувања за граѓаните на земјите кои Русија ги смета за непријателски, како одговор на санкциите против Украина.

Поедноставениот процес за издавање визи од денеска е суспендиран за некои земји од ЕУ, како и за Норвешка, Швајцарија, Данска и Исланд.

Русија, исто така, најави дека ќе ја укине забраната за патување поради ковид-19 за 52 земји кои не се приклучија на последниот бран на западни санкции против Москва, јави руската новинска агенција ТАСС.

Летовите ќе продолжат до и од Аргентина, Јужна Африка и други пријателски земји, рече премиерот Михаил Мишустин.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...