PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Путин воведе санкции за непријателските земји

Apr 4, 2022

[ad_1]

Фото: Кремљ
PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за воведување визни ограничувања за граѓаните на земјите кои Русија ги смета за непријателски, како одговор на санкциите против Украина.

Поедноставениот процес за издавање визи од денеска е суспендиран за некои земји од ЕУ, како и за Норвешка, Швајцарија, Данска и Исланд.

Русија, исто така, најави дека ќе ја укине забраната за патување поради ковид-19 за 52 земји кои не се приклучија на последниот бран на западни санкции против Москва, јави руската новинска агенција ТАСС.

Летовите ќе продолжат до и од Аргентина, Јужна Африка и други пријателски земји, рече премиерот Михаил Мишустин.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ