Путин за Украина: Сликите од Буча се лажни

Поранешниот американски претседател Барак Обама оцени дека заканата од рускиот претседател Владимир Путин отсекогаш постоела, тврдејќи дека непромислениот начин на Путин да ја нападне Украина не би се очекувал пред десет години.

„Тој отсекогаш бил некој кој е опкружен со ова изопачено искривено чувство на тага и етнички национализам, мислам дека дел од Путин отсекогаш бил таму. Она што го видовме со инвазијата на Украина беше непромислен начин кој можеби не би го очекувале пред осум или десет години, но опасноста беше секогаш тука“, изјавил Обама, пренесе „Гардијан“.

Прашан дали денеска ќе се однесуваше поинаку отколку кога беше на власт во случајот, на пример, со анексијата на Крим во 2014 година, Обама одби директно да одговори.

Наместо тоа, тој рече дека е важно „да не ја земаме сопствената демократија здраво за готово“ и „да се обврземе и да се усогласиме со оние кои веруваат во слобода и независност“.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...