Путин: Знаеме што и како треба да направиме и по која цена


Фото: Принт-скрин

Рускиот претседател Владимир Путин го искористи собирот пред преполниот фудбалски стадион за да ја оправда инвазијата врз Украина, ветувајќи им на десетици илјади луѓе кои вееја руски знамиња дека ќе бидат остварени сите цели на Кремљ.

-Знаеме што треба да направиме, како да го направиме тоа и по која цена. И апсолутно ќе ги исполниме сите наши планови, рече Путин на митингот на стадионот Лужники во Москва.

Тој рече дека војниците кои се борат во, како што Русија ја нарекува својата „специјална воена операција“ во Украина, го илустрирале единството на Русија.

– Рамо до рамо си помагаат, се поддржуваат и кога е потребно со телото како браќа се штитат од куршуми. Такво единство одамна немавме – нагласи рускиот претседател.

Додека Путин зборуваше, државната телевизија накратко го прекина неговиот говор и прикажа претходно претходно снимени снимки од патриотски песни, но шефот на Кремљ подоцна се појави повторно во кадар на државната телевизија.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека технички дефект на сервер е причината поради која државната телевизија ненадејно се оддалечила од Путин.

Путин вели дека операцијата во Украина била неопходна бидејќи САД ја користат земјата за да и се закануваат на Русија, а Русија морала да се брани од „геноцидот“ на луѓето што зборуваат руски од Украина.

„Луѓето кои живееја и живеат во Донбас не се согласија со пучот. Против нив веднаш беа организирани криминални воени операции, а не само една. Тие веднаш беа потопени во блокадата, подложени на систематско гранатирање од топови и воздушни напади. Тоа е она што се нарекува геноцид“, порача Путин.

– Главната цел на руската операција е ослободување на Донбас. Спасувањето на луѓето од ова страдање, од овој геноцид е главната причина и цел на воената операција – рече Путин.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...