Работен состанок со претставници на Институтот за европска политика (ЕПИ)

Досегашната успешна соработка и состојбата со реформата во јавната администрација со цел обезбедување на модерна и ефикасна јавна администрација базирана на дигитализација.
Ова беше во фокусот на денешниот работен состанок меѓу министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити и Ардита Абази Имери-програмски координатор од Институтот за европска политика-Скопје (ЕПИ).
Министерот Алити истакна дека од особена важност е соработката со невладините организации во процесите за реформа на јавниот сектор. Во таа насока, додаде министерот, многу ни значи и нивната поддршка во делот на развојот на дигитализацијата.
Останува заложбата за исполнување на целите и критериумите на патот кон ЕУ, па оттука соработката меѓу МИОА и Институтот за европска политика-Скопје (ЕПИ) уште повеќе ќе се продлабочува и во иднина, со потпишување на нов Меморандум за соработка.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...