Работна средба со претседателот на совет на експерти на МАПАС

Работна средба со претседателот на совет на експерти на Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС) , Максуд Али, на која утврдивме заеднички точки во полето на наплата на придонесите од задолжителното социјално осигурување во согласност со Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување.
МАПАС вр­ши су­пер­ви­зи­ја и контрола на ра­бо­те­ње­то на пензиските фондови, и е надлежна за издавање, повлекување и одземање на дозволи за основање на пензиски друштва и дозволи за вршење на дејност – управување со пензиски фондови. Заедничкото делување на двете институции ќе придонесе за поголема заштита на интересите на членовите и пензионираните членови на пензиските фондови и поттикнување на развојот на капиталното финансирано пензиско осигурување за посигурни пензионерски денови.

ТОП ВЕСТИ

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...