Работнички го именува Љупчо Марковски за нов тренер


Судењето на поранешниот лидер на УЕФА, Мишел Платини и поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер, на кои им се суди за сомнителни исплати доделени на Платини во 2011 година, започна во средата во Швајцарија.

Двајцата поранешни лидери на европскиот и светскиот фудбал се појавија пред Сојузниот кривичен суд во Белинцона, а пресудата за случајот кој им ги уништи кариерите треба да биде изречена на 8.јули.

Французинот Платини (66) и Швајцарецот Блатер (86) се соочуваат со затворска казна до пет години за „измама, недолично однесување, злоупотреба на службената положба и корупција“.

Тие се обвинети дека незаконски, на штета на ФИФА, стекнале два милиони швајцарски франци (1,8 милиони евра). Платини оваа сума ги добил според договорот меѓу нив двајца од 1999 година, со кој на Французинот, ФИФА му плаќала годишен надоместок од 300.000 швајцарски франци за советодавни услуги.

Во јануари 2011 година, повеќе од осум години по завршувањето на неговите советодавни активности, Блатер и ФИФА му исплатиле на Платини два милиони швајцарски франци врз основа на наводните заостанати долгови.

За обвинителството ова е неоправдана исплата, добиена со вешто доведување во заблуда на внатрешната контрола на ФИФА со лажни тврдења на двајцата лидери.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...