Радев: Бугарија безусловно го поддржува почетокот на преговорите со Албанија

Бугарија кажува недвосмислено „да“ за Албанија за почеток на разговорите, изјави претседателот Румен Радев на заедничката прес-конференција со албанскиот колега Илир Мета, кој е во официјална посета на Софија, јави репортерот на БГНЕС.

„Бугарија и Албанија не се само сојузници, ние сме пријатели и значаен придонес за тоа е значајното бугарско национално малцинство во Република Албанија“, рече Радев на почетокот на прес-конференцијата и истакна дека Бугарија и Албанија имаат заедничка визија за иднината на регионот како сојузници и партнери.

„Конечно најдовме директна воздушна врска меѓу Тирана и Софија“, истакна Радев.

Претседателот истакна дека главна тема на разговорот меѓу двајцата е проширувањето на ЕУ и интеграцијата на Западен Балкан.

„Бугарија безусловно го поддржува почетокот на преговорите со Република Албанија“, рече Радев.

Тој рече дека двајцата, исто така, ја осудуваат војната во Украина и повикаа на меѓународна истрага за злосторствата во Буча.

Има долго одложување на Коридорот бр. 8, додаде Радев, потсетувајќи на меморандумот меѓу Бугарија, Северна Македонија и Албанија. Овој проект е од клучно значење за економскиот развој на нашиот регион, рече бугарскиот претседател.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...