Радев: Нема да дозволам Бугарија да се вклучи во конфликтот во Украина

Руските олигарси се добредојдени во Турција, но тие мора да го почитуваат меѓународното право кога работат, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Турција ја осуди руската инвазија на Украина, но рече дека се противи на санкциите наметнати од нејзините сојузници во НАТО, пренесе Ројтерс.

„Доколку руските олигарси или било кој руски граѓанин сакаат да ја посетат Турција, се разбира дека можат да го направат тоа. Дали олигарсите можат да работат во Турција? Ако тоа е легитимен бизнис што не е спротивен на меѓународното право, тогаш ќе го разгледаме“, рече Чавушоглу.

„Ако тие дејствуваат спротивно на меѓународното право, тогаш тоа е друга приказна“, додаде тој.

Две суперјахти поврзани со рускиот милијардер Роман Абрамович, на кого западните земји воведоа санкции, се закотвија во турските одморалишта.

ТОП ВЕСТИ

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...