Ракети ја погодија Одеса, властите јавуваат за мртви и ранети


Американската амбасада се надева дека ќе се врати во Киев до крајот на мај доколку условите дозволат, рече заменик-амбасадорката.

Американските дипломати ја напуштија амбасадата во Киев речиси две недели пред Русија да почне инвазија на Украина на 24 февруари, преместувајќи некои функции во западниот град Лавов пред тие на крајот да бидат преместени во Полска.

„Ги слушаме безбедносните професионалци и кога ќе ни кажат дека можеме да се вратиме, ќе се вратиме“, рече заменик-амбасадорката Кристина Квиен на брифингот со новинарите.

Некои западни земји веќе ги вратија своите амбасади во Киев, додека главниот фокус на борбите во Украина се префрли од главниот град на исток и југ од земјата.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...