Рама: Ако исходот од дебатата не биде позитивен, ќе бараме одвојување од македонско-бугарското прашање

Премиерот Еди Рама предупреди дека доколку не се отворат преговорите за Албанија, следниот ден ќе се бара „одвојување од македонско-бугарското прашање”.

„Се надевам дека резултатот од дебатата во Парламентот на Северна Македонија ќе биде позитивен. Ако е така, Конференцијата дефинитивно ќе биде свикана наскоро. Доколку не биде позитивен, веднаш следниот ден ќе продолжиме да бараме одвојување на Албанија од бугарско-македонското досие. Дефинитивно сме убедени дека Албанија треба да ги отвори преговорите оваа година без дискусија. Сега да го почекаме крајот на оваа маратонска дебата што се очекува да се одржи во парламентот на РСМ,“ рече Рама на заедничката прес-конференција во Валона со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Оливер Вархеји.

Посакувам, додаде тој, парламентот на Северна Македонија да го „отвори патот за предлогот на Франција и двете земји да влеземе во преговори”.

„Но, ова, како што вели и еврокомесарот, не е нешто што го одлучуваме ние, туку суверениот парламент на Северна Македонија. Сакам уште еднаш да истакнам дека му благодарам на комесарот за почитувањето на интеграцијата и финансискиот аспект на Балканот. Нема само патишта туку и железници. Ќе побараме поддршка за новото пристаниште Драч. Побаравме поддршка од инвестицискиот пакет на НАТО,“ рече тој

Во понеделникот координаторот на пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичка партија и генерален партиски секретар, Таулант Бала, изјави дека Првата меѓувладина конференција со Албанија „ а се надева и со Северна Македонија”, ќе се одржи следната недела 19-20 јули, што, како што оцени е добра вест.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...