Рама: Порто Романо ќе биде најголемо пристаниште на Јадранот, но и база на НАТО

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека го поканил НАТО да постави воена поморска база во новото пристаниште Порто Романо, кое ќе се гради во Драч.

Се планира пристаништето Порто Романо да биде најголемото трговско пристаниште на Јадранот, но Рама рече дека ќе има и воен дел.

„Наскоро ќе се вратиме во Брисел за да ја продолжиме дискусијата во врска со нашиот предлог кој предизвика не само интерес, туку и желба за продлабочување на разговорите, за поставување на поморска база на НАТО во новото пристаниште Драч, во Порто Романо, која , покрај комерцијалниот дел, се очекува да има и воен дел“, рече Рама на прес-конференција.

Тој додаде дека воената база ќе биде изградена и кофинансирана од Албанија и НАТО.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...