Рама: Влијанието на Русија во регионот стана проблем, ЕУ треба да ги зближи сите земји од Западен Балкан


Турција е многу важна безбедносна точка за цела Европа и не е „трет актер“, туку стратешки партнер на Албанија, рече во понеделник албанскиот премиер Еди Рама по разговорот со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин.

Запрашан за влијанието на земјите како Русија, Кина, Турција или арапските земји врз Западен Балкан во последните две години, Рама рече дека не сите актери или трети земји имаат исто влијание.

Истакнувајќи дека влијанието на Русија во регионот стана проблем, особено во денешните околности, Рама посочи дека тоа покажува дека Европската унија (ЕУ) треба да ги зближи сите земји од Западен Балкан.

Рама, исто така, истакна дека Албанија долги години е во пријателски односи со земјите од Заливот.

Тој изрази надеж дека Германија ќе го направи својот дел за ЕУ ​​да ги започне преговорите за пристап со Албанија. Тој, исто така, истакна дека очекува Германија да направи напори за либерализација на визниот режим за косовските граѓани.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...