Рама за ценовната криза во Албанија: Мора да се подготвиме за секое сценарио

Албанскиот премиер, Еди Рама денеска на прес-конференција зборуваше за растот на цените и за ситуацијата во Албанија, погодена од конфликтот во Украина.

Рама рече дека зголемувањето на цената на нафтата не зависи од владата, зашто цените растат насекаде во Европа.

Тој додаде дека Европа е во војна, нагласувајќи дека иако во Албанија не се војува, може да се почувствуваат економските последици.

Рама призна дека ситуацијата со цените и снабдувањето со нафта и енергија е многу тешка и ги повика граѓаните да се подготват за секое сценарио бидејќи земјата е во непозната ситуација, слична на ситуацијата со пандемијата.

Рече и дека треба да се подготват за драматично намалување на снабдувањето со енергија и нафта, иако според премиерот тоа би било најдраматичното сценарио за земјата.

-Мораме да се подготвиме и за ова. Дури и ова може да дојде, иако ова е најдраматичното сценарио бидејќи замената на изворите што ги обезбедува Русија толку многу години е крајно комплицирана, рече Рама.

Најави дека владата ќе подготви план на мерки кој вклучува и можности за заштеда на енергија.

Рама рече дека „обврската да дадеме се од себе за војната да не се прошири воено е неизбежна“.

-Владата ќе направи се за да го заштити нашиот народ. Апсолутно не е филм она што го гледаме на екранот во моментов. Тоа е вистинска војна каква што гледавме во филмовите од Втората светска војна или во страшната година за етничко чистење на Косово. Но, ова е во рамките на мисијата на една воена сила која може слепо да ја ескалира сопствената агресија дури и во границите на НАТО, нагласи Рама.

Додаде дека поскапувањето на електричната енергија се покрива од државниот буџет, за да не се одрази на домашниот пазар, но нагласи дека овој трошок е превисок за државниот буџет.

Според Рама, Албанија е единствената земја во регионот која не ги зголемила цената на електричната енергија.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...