Рангник вечерва ќе го води Манчестер Јунајтед, а утре ќе го промовираат за селектор на Австрија


Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, се согласи на двегодишно продолжување на договорот и се обврза на верност до 2026 година. Клоп (54) им се приклучи на „црвените“ во 2015 година, а рече дека е „воодушевен, понизен, благословен, привилегиран и возбуден“ поради новата соработка.

„Кога сопствениците ми ја дадоа можноста за обновување на соработката, си го поставив прашањето за кое јавно размислував. Дали имам енергија и атмосфера повторно да дадам се од себе, сето она што ова неверојатно место го бара од личноста која е менаџер? Не ми требаше премногу долго да одговорам. Одговорот беше многу едноставен… Заљубен сум овде и се чувствувам добро“.

Цитатот на Клоп се однесува на адаптираната верзија на песната на Битлси, „I Feel Fine“, која навивачите на Ливерпул ја скандираа за негова поддршка во последните недели.

Неговите помошници-менаџери Пеп Лијндерс и Питер Кравиц, исто така, потпишаа продолжени договори, потег што Клоп рече дека е „огромен“ за него со цел „заедно да го продолжат континуитетот на проектот“.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...