Рангник: Зошто да се збогуваме со Роналдо? Тој ќе биде овде и следната сезона


Вечерва ќе биде познат првиот финалист во Лигата на шампионите. Виљареал ќе го пречека Ливерпул, кој по првиот меч има предност од 2:0.

Виљареал, во претходните две рунди, успеа да ги елиминира Јувентус и Баерн Минхен, се надева дека може да направи чудо против Ливерпул.

Тренерот Унаи Емери се надева дека најдобриот играч Џерард Морено ќе може да му помогне на тимот. Морено поради повреда не играше на „Енфилд“.

„Пред нас е историски момент. Играме добро кога сме домаќини. Се надевам дека против Ливерпул ќе го одиграме најдобриот меч оваа сезона и дека ќе се пласираме во финалето“, рекол Емери.

Минатиот викенд, Виљареал доживеа пораз од Алавес. Емери одмори осум играчи од оние што настапија во Ливерпул.

За разлика од него, Јирген Клоп, против Њукалс играше без петмина стандардни фудбалери. Салах, Фабињо и Алкантара играа 25 минути во второто полувреме.

„Знаме дека е завршено првото полувреме. Мораме да ја игнорираме предноста која ја стекнавме на домашен терен. Ќе биде тешко во реваншот и тоа во ред, сепак ова е полуфинале во ЛШ. Играме против одличен тим, никогаш не можете да знаете што се може да се случи во вакви натпревари“, изјавил тренерот на Ливерпул.

Натпреварот во Виљареал ќе започне во 21 часот. Победникот, во финалето на 28.мај, ќе игра против подобриот од утреѓната пресметка помеѓу Реал и Манчестер сити.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...