Расим Љајиќ повреден во тешка сообраќајна несреќа


Претседателот на Социјалдемократската партија на Србија и поранешен вицепремиер на Србија, Расим Љајиќ, доживеал тешка сообраќајна несреќа, пренесуваат регионалните медиуми.

Според првичните информации, несреќата се случила рано утринава кај Ражањ.

Во несреќата загинал директорот на „ЈП Емисиона техника“ кој управувал со возилото.

Љајиќ е префрлен во нишкиот клинички центар, а од оваа установа според изјави за тамошните медиуми, надлежните кажале дека тој моментално е на интензивна нега.

„Моментално е на реанимација, се прави дијагностика, се прави скенер за глава, гради и стомак“, велат оттаму.

Директорот на Ургентниот центар во Ниш, Драган Димиќ за медиумите изјавил дека Расим Љајиќ е примен во Ургентниот центар и дека во тек е опсервација на неговата состојба.

„Ќе направиме томографија на целото тело за да видиме дали има сериозни повреди. На прв поглед нема индикации дека ќе има потреба од операција“, кажал Димиќ, а пренесуваат српските медиуми.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...