Реџепи: Беса, сателит на ВМРО и Левица

Поранешниот пратеник на Движењето Беса, Кастриот Реџепи, смета дека Движењето Беса станала сателит на ВМРО и Левица.

Тој во изјава за порталот индекс.мк изрази жалење што политичкиот субјект што тој го поддржувал некогаш, паднал на тоа ниво да стане сателит на ВМРО и Левица и да се приклучи на блокадата на државниот законодавен дом кој одговара пред граѓаните.
„Сигурно ова е обврска преземена за време на локалните избори за Тетово и слепо ја следат секоја акција на ВМРО“, изјави Кастриот Реџепи за индекс.мк.

Тој вели дека пратениците се избираат за да се подобри животот на граѓаните, а не да им го отежнат. Додава дека има добри луѓе во Движењето Беса, но дека неодамнешните акробации на на некои поединци за лична корист, оваа партија скапо ќе ја чини на следните избори.

Кастриот Реџепи вели дека пратениците се избрани од народот да предлагаат закони, или нивна промена преку амандмани, а не со амандмани да ги блокираат, затоа што блокадата не е во интерес на државата.

“Повеќе од две години има блокирани закони, и сега со потполна блокада ништо нема да функционира и Собранието нема да ја врши својата функција токму во време на светска криза поврзано со војната во Украина. Ова ќе донесе дополнителен проблем со блокирање и на институциите со што ќе се испрати порака дека оваа држава не функционира, вклучително и процесите во кои се наоѓаме“, нагласи Реџепи.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...