Реал Мадрид сака да го врати Кристијано Роналдо?


Реал Мадрид со победата од 4:0 против Еспањол ја обезбеди титулата во Ла Лига на четири кола пред крајот на натпреварувањето. „Кралевите“ традиционално го прославија успехот со навивачите во центарот на Мадрид.

„Ова е неверојатно. Освојувањето на шампионатот е секогаш посебно, а пред нашата публика на „Сантијаго Бернабеу“ е уште поубаво“, изјави 36-годишниот Лука Модриќ, кој стигна до 19. трофеј во дресот на „кралскиот клуб“.

„Пресреќен сум. Одигравме одличен натпревар и атмосферата беше спектакуларна. Се надевам дека ќе го повториме ова и во среда“, алудираше Модриќ на реванш мечот од полуфиналето во Лигата на шампионите против Манчестер Сити.

Реал Мадрид ја освои 35. титула шампион на Шпанија во 120-годишната историја на клубот. Фудбалерите ја прославија на плоштадот на римската божица на плодноста Сибелес, спроти градското собрание. Покрај фонтаната каде традиционално се слават трофеите, играчите врзаа клупско знаме околу вратот на споменикот на божицата Сибелес.

„Помина долго време откако не бевме во Цибелес од 2018 година. Имавме голема желба да одиме да славиме со нашите навивачи. Ви благодариме за атмосферата и за поддршката во текот на целата сезона. Одигравме спектакуларно првенство. Ќе уживаме и ќе славиме со нашите навивачи до крај“, дополни Лука Модриќ.

ТОП ВЕСТИ

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...