Речиси 4,8 милиони работни места затворени во Украина поради војната


Обединетото Кралство ќе поддржи што и да одлучи Шведска за можното идно членство во НАТО, изјави британскиот премиер Борис Џонсон на заедничката прес-конференција со шведската премиерка Магдалена Андерсон.

„Она што ние експлицитно го кажуваме е дека во случај на катастрофа или напад на Шведска, Обединетото Кралство би ѝ пришло на помош на Шведска со она што го бара таа. Мислам дека постои одвоено прашање за НАТО, што мислам дека Шведска ќе го реши во следните неколку дена“, рече тој, според „Гардијан“.

Додаде дека не е негово да коментира, но рече дека Обединетото Кралство ќе ја поддржи секоја акција што Шведска ќе одлучи да ја преземе и дека ќе биде од корист и поддршка колку што може.

Џонсон се осврна и на конфликтот во Украина.

„Војната во Украина нè принудува сите да носиме тешки одлуки, но суверените нации мора да бидат слободни да ги носат тие одлуки без страв од влијание или закана од одмазда.

Шведската премиерка Магдалена Андерсон исто така се обрати во врска со билатералната политичка декларација за солидарност потпишана со Борис Џонсон.

Таа истакна дека заедно со Џонсон се договориле да се соочат со предизвиците во мир, криза и конфликт.

„Ако некоја земја претрпи катастрофа или напад, Обединетото Кралство и Шведска ќе си помагаат на разни начини“, посочи Андерсон. Истакна дека поддршката ќе биде дадена на барање на погодената земја и дека таа може да вклучува и воени ресурси.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...