Редовна 10-та седница на Владата

Владата на Република Северна Македонија денеска, 1.2.2022 година (вторник) ќе ја одржи редовната 10-та седница, на која согласно своите надлежности ќе разгледува повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните.

Според предложениот дневен ред, на денешната седница ќе се најде Извештајот за извршени преговори за усогласување на Договорот меѓу Република Северна Македонија и Европската Унија за учество на Северна Македонија во Програмата на Унијата Фискалис за периодот 2021-2027 година.

Меѓу другото, на предлог на Министерството за финансии, на денешната седница министрите ќе го разгледуваат и Предлог-законот за спречување перење пари и финансирање на тероризам.

Министрите во Владата на оваа седница ќе ја разгледаат и Информацијата за приемот на Република Северна Македонија во полноправно членство во Меѓународната алијанса за сеќавање на холокаустот-ИХРА.

За заклучоците и одлуките од денешната владина седница, со почеток во 14:00 часот, јавноста ќе биде информирана со соопштение, веднаш по нејзиното завршување.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...