Рекордно зголемување на просечната нето плата, Груби: Посветени сме на подобрување на животниот стандард на граѓаните!

Просечната нето-плата за месец март годинава бележи зголемување за 3.845 денари, во однос на истиот месец лани. Веста ја соопшти првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби кој на својата официјална веб-страница напиша дека Владата останува во процес на подобрување на животниот стандард на граѓаните. 

Целосна објава:

Се бележи ново рекордно зголемување на просечната нето-плата за 3.845 денари, која сега достигна 34.925 денари, а тоа претставува зголемување од 12,4% во однос на месец март минатата година.

Владата останува посветена на понатамошно зголемување на платите и постојаното подобрување на животниот стандард.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...