Реми во соседското дерби Шпанија-Португалија, Халанд ја „реши“ Србија


Шпанија и Португалија одиграа 1:1 во првото дерби во новата сезона во Лигата на нации, Чешка успеа да ја совлада Швајцарија со 2:0, додека Ерлинг Халанд го постигна единствениот гол за Норвешка да победи на гости кај Србија во меч од Лига Б.

Алваро Мората ги донесе Шпанците во водство во 25. минута од мечот по одличната асистенција на Пабло Сарабија, пред во 82. минута од мечот Рикардо Хорта да израмни за Португалија. Во вториот меч од групата 2 во Лига А, Чешка стигна до импресивна 2:1 победа.

Во Лига Б, пак, Ерлинг Халанд покажа фантастична брзина постигнувајќи прекрасен гол за да ги предводи Норвешка до 0:1 победа над Србите. Во истата група, Шведска со головите на Форсберг и Кулушевски стигна до 0:2 победа кај Словенија.

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А, ГРУПА 2

Чешка – Швајцарија 2:1

Шпанија – Португалија 1:1

ЛИГА Б, ГРУПА 2

Израел – Исланд 2:2

ЛИГА Б, ГРУПА 4

Словенија – Шведска 0:2

Србија – Норвешка 0:1

ЛИГА Ц, ГРУПА 2

Северна Ирска – Грција 0:1

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...