Ренџерс го освоија Купот на Шкотска


Кошаркарите на Барселона го освоија третото место на завршниот турнир во Белград. Дуелот на поразените полу-финалисти, помеѓу Барселона и Олимпијакос заврши со резултат 84:74.

Барселона уште на стартот најави добар натпревар. Олимпијакос одигра лошо на двете страни од теренот, што им донесе предност на Шпанците од 10:2. Дури на крајот од првата делница Грците фатија приклучок. Везенков во последната секунда намали на 20:18.

Во втората четвртина црвено-белите од Пиреја одиграа многу подобра одбрана, но доминираа загубените топки на двете страни.

По 15 минути игра ги имаше дури 13.

Олимпијакос успеа да поведе, но на крајот од првото полувреме следуваше нова серија на Барселона. Сертак Шанли беше одличен, па на одмор се замина со 45:38.

Почетокот на третиот дел беше сличен на почетокот на натпреварот. Барса предводена од Миротиќ успеа да се одлепи на разлика од 15 поени.

Меѓутоа, кога се чинеше дека се е готово, Везенков ги крена на нозе навивачите од Пиреја, а тоа влијаеше на големото враќање на грчкиот тим.

Во решавачката четвртина Олимпијакос се доближја до 68:65, Јасикевичиус побара тајм-аут, а потоа играчите на грчкиот тим со серија грешки им овозможија на противниците да се одлепат на разлика од девет поени и да го добијат натпреварот.

Миротиќ беше најдобар со 19 поени (7/10 за два, 1/1 за три), 4 скока и 4 асистенции, Шанли додаде 16, Хигинс 11, Дејвис 10, а Калатес имаше 9 поени, 8 скока и 13 асистенции.

Во поразениот тим Саша Везенков постигна 20 поени со 11 скока, Слукас запиша 14 и 7 асистенции, Мекисик 11, а Тајлер Дорси 10.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...