Риба-робот која отстранува и уништува пластичен отпад


Тим научници од Универзитетот Сечуан во југозападна Кина развиле риби-роботи долги 1,3 сантиметри кои веќе успешно ја отстрануваат микропластиката во плитките води.

– Целта на кинеските научници е да овозможат собирање на микропластика и во подлабоките води за да се обезбедат информации за што пореална анализа во морското загадување, изјави Ванг Јујан, член на истражувачкиот тим.

Црната роботска риба е мека на допир, а научниците може да ја контролираат со помош на светлина за да се избегне судир во други риби или предмети. – Ако случајно роботот е изеден од вистинска риба, тој ќе излезе вари без штета по нејзиниот организам, бидејќи е направен од полиуретан, појасни Ванг.

Роботот може да плива со брзина од 2,76 должини на своето тело во секунда, што е побрзо од повеќето роботи.

– Ние главно работиме на собирање микропластика, но роботот може да се користи и на многу други начини, рече Ванг.

Рибата може да собира штетни материи дури и кога е оштетена.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...